Doświadczenie i dokonania
Urodziłem się w roku 1975 roku. Jestem białostocczaninem, rdzennie związanym z Podlasiem.
Od kiedy pamiętam, byłem zaangażowany społecznie. Już w szkole podstawowej zacząłem działać w harcerstwie, a następnie w innych organizacjach młodzieżowych i pozarządowych. Blisko 10 lat pełniłem funkcję przewodniczącego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Byłem koordynatorem ds. młodzieży w Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Od wybuchu wojny w Ukrainie (24.02.2022), pracowałem dla IOCC (International Orthodox Christian Charities) – międzynarodowej fundacji wspierającej uchodźców, której głównym celem był rozwój ELEOS Polska i realizowanie poprzez tę organizację projektów pomocowych. Doświadczenia te w istotny sposób ukształtowały moją osobowość, pozwoliły poznać świat i nabyć potrzebnych umiejętności i kompetencji, takich jak: otwartość, dialog i szacunek wobec innych, a także niestrudzone zaangażowanie w pracę, rzetelność i skuteczność działania oraz myślenie perspektywiczne i długofalowe.
Ukończenie technikum mechanicznego, a następnie Wydziału Informatyki na Politechnice Białostockiej pozwoliło mi z kolei pozyskać kompetencje zawodowe. Pracowałem w dziale IT Poczty Polskiej, w biurze ds. Europy Wschodniej oraz w dziale prasowym Światowej Rady Kościołów w szwajcarskiej Genewie. Przez 13 lat pracowałem w jednej z najbardziej dynamicznych w Polsce agencji interaktywnych, zajmując się obsługą informatyczną największych polskich przedsiębiorstw. Doświadczenia zdobyte w tym obszarze pozwoliły mi na urzeczywistnienie tego, co od lat mnie fascynuje, a mianowicie szerokiego wykorzystania narzędzi IT na rzecz społeczeństwa.
Mam na swoim koncie koordynację wielu różnorodnych szkoleń dla liderów młodzieżowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Od 19 lat prowadzę międzynarodowy portal o fotografii OrthPhoto.net, a także jestem członkiem redakcji portalu edukacyjnego SzerokiKadr.pl.
Suma zdobytych doświadczeń wpływa na moje kompetencje, które chcę wykorzystać w swojej pracy .
Praca w grupie
Za jedną z najważniejszych swoich kompetencji uważam umiejętność pracy w zespole. Według mnie, wspólnota i współdziałanie to podstawy sukcesu. Tak bardzo zakorzenione w naszym społeczeństwie i tak bardzo dziś potrzebne. Lubię współpracować z ludźmi, ze specjalistami – osobami niezależnymi, myślącymi nietuzinkowo. Jestem otwarty na różnorodne poglądy i doświadczenia. Większość projektów realizowałem z wolontariuszami, także jako wolontariusz; lubię taką formę współpracy, ponieważ uważam, że najlepiej działać w grupie, którą łączy wspólna pasja, cel i misja.
Doświadczenie w NGO i pracy z młodzieżą
Już w szkole podstawowej zacząłem działać w harcerstwie, następnie w Bractwie Młodzieży Prawosławnej w Polsce, w którym zainicjowałem i zorganizowałem cykl turniejów sportowych. W roku 1997 zostałem przewodniczącym Zarządu Centralnego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. W ramach tej działalności organizowałem spotkania młodzieżowe dla 3000 osób, liczne obozy, prowadziłem wydawnictwa i współorganizowałem wyjazdy zagraniczne.
Po zakończeniu studiów informatycznych, wykorzystując narzędzia IT w służbie społecznej, zainicjowałem oraz zostałem współtwórcą dwóch portali internetowych, które z powodzeniem funkcjonują do dzisiaj: www.cerkiew.pl i www.orthphoto.net. 15 lat temu założyłem Stowarzyszenie OrthNet, które koordynuje funkcjonowanie tych stron, a także skupia się na tzw. networkingu: podejmujemy szereg projektów aktywizujących społecznie, budujemy współpracę międzynarodową, dzielimy się dobrymi praktykami, organizujemy wspólne przedsięwzięcia kulturalne. W ramach swojej aktywności, kładziemy nacisk na działalność wolontarystyczną i aktywizację młodzieży. Udało nam się zrealizować 18 projektów kulturalnych, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Aktualnie razem z ELEOS Polska rozpoczynamy nowy projekt: Centrum Wolontariatu.
Ważniejsze projekty, które zainicjowałem i/lub koordynowałem:
- współorganizator szkoleń liderów młodzieżowych w Korei Południowej, Albanii, Szwajcarii i Ukrainie
- organizator konkursu w ramach programu Patriotyzm Jutra: „Jestem bo wrócili”
- organizator wystaw fotograficznych w 17 krajach
- organizator obozu/warsztatów dziennikarskich dla młodziezy polonijnej.
Obchody XX-lecia Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Białowieża, 2000 rok
Redakcja portalu Cerkiew.pl. Białowieża, 2003 rok
Kultura, sztuka i sport
Od początku swojej działalności społecznej, angażowałem się w projekty związane z promocją aktywnego wypoczynku, sportu oraz szeroko rozumianej kultury i sztuki.
W ciągu ostatnich 10 lat zorganizowałem siedem różnych wystaw fotograficznych, które zaprezentowałem w ponad 50 miejscowościach i 17 krajach, t.j.: Litwa, Białoruś, Ukraina, Rosja, Gruzja, Mołdawia, Rumunia, Bułgaria, Grecja, Cypr, Albania, Serbia, Etiopia, Belgia (Parlament Europejski), Finlandia, Szwajcaria i Holandia.
Współuczestniczyłem w wydaniu dwunastu albumów fotograficznych i organizacji pięciu międzynarodowych konkursów fotograficznych. Aktualnie, wraz Apostoliki Diakonia, polską Ambasadą w Grecji i grecką w Polsce pracujemy nad projektem poświęconym prawosławiu w Grecji.
Za swoją działalność zostałem nagrodzony:
- Nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2017);
- Nagrodą Rady Miasta Białegostoku „Kulturalne Gryfy” (2017);
- tytułem Honorowego Członka Bractwa Młodzieży Prawosławnej;
- Orderem Marii Magdaleny II stopnia (nagroda cerkwi w Polsce);
- Złotym medalem św. Baranka Bożego (nagroda cerkwi w Finlandi);
Wernisaż wystawy „Kolory Prawosławia.Polska” w Parlamencie Europejskim, Belgia, Bruksela 2012 rok
Gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Podlaskiego. Polska, Białystok 2017 rok
Mniejszości narodowe i etniczne
Wraz ze Stowarzyszeniem OrthNet staramy się realizować projekty skierowane do mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Polskę. W ostatnich latach udało się nam przeprowadzić trzy ważne inicjatywy:
- Konkurs „Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa” – zakończony wydaniem książki o tym samym tytule;
- Białoruskie Smaki Podlasia – cykl filmów wideo poświęconych kuchni regionalnej;
- Pewność wiary i odwaga – Rozmowy o wierze i Bogu ze śp. Arcybiskupem Jeremiaszem (w języku białoruskim).
Stowarzyszenie Ośrodek Białowieża to mój najnowszy projekt, który ma na celu wybudowanie Centrum Integracji Międzypokoleniowej - miejsca spotkań, przestrzeni integracji, wypoczynku i szkolenia liderów obywatelskich.
Wręczenie nagród w konkursie „Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa”. Polska, Supraśl 2015 rok
Pewność wiary i odwaga - Rozmowy o wierze i Bogu ze śp. abp. Jeremiaszem
Współpraca zagraniczna
W działalności z młodzieżą od zawsze mocno angażowałem się w programy wymiany młodzieżowej. Organizowaliśmy, między innymi, wymianę dwustronną z Grecją, a także aktywnie uczestniczyliśmy w pracach SYNDESMOSu – Światowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej. Te lata zaowocowały wieloma relacjami i przyjaźniami, które są pomocne w realizacji międzynarodowych projektów Stowarzyszenia Orthnet. W latach 2004-2005 koordynowałem projekty w Biurze ds. Europy Wschodniej Światowej Rady Kościołów - największej organizacji ekumenicznej na świecie. Były to głównie przedsięwzięcia wspierające działania prospołeczne w krajach bloku wschodniego. W 2006 roku wyjechałem do pracy w szwajcarskiej Genewie, gdzie realizowałem tam obowiązki w dziale prasowym Światowej Rady Kościołów, zaś w dziale informatycznym - byłem odpowiedzialny za tworzenie stron www międzynarodowych konferencji oraz głównej strony organizacji. W ostatnich latach współpracowałem również z Międzynarodowym Zgromadzeniem Prawosławnych Parlamentarzystów, dla którego zorganizowałem dwa międzynarodowe konkursy fotograficzne.
Syndesmos, Szkolenie liderów młodzieżowych, Ukraina, 1998 rok
Marsz o pokój, Walne Zgromadzenie Światowej Rady Kościołów. Brazylia, Porto Alegre, 2006 rok
IT i nowe technologie
Nowymi technologiami zainteresowałem się jeszcze w Technikum Mechanicznym w Białymstoku (które ukończyłem na specjalności automatyka i mechanika precyzyjna; moja praca dyplomowa została nagrodzona I miejscem w konkursie „Technik ‘95”); następnie nauka na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej oraz 10-letnie doświadczenie w jednej z największych agencji interaktywnych w Polsce pozwoliły mi lepiej poznać współczesne narzędzia komunikacji i pracować dla największych firm w Polsce. Tam także zainspirowałem się ideą, aby instrumenty IT wykorzystywać na rzecz społeczeństwa. Ze względu na moje społeczne zaangażowanie, włączałem się w projekty prospołeczne ((np. Zerwijmy łańcuchy, Pola nadziei). Wspólnie z młodzieżą ze stowarzyszenia Orthnet, wykorzystując narzędzia IT, zrealizowaliśmy projekt digitalizacji siedmiu obiektów sakralnych (www.dziedzictwo.cerkiew.pl)
Panorama 3D w okularach 3D. Rosja, Irkuck 2017 rok
Film zrealizowany w ramach projektu digitalizacji obiektów sakralnych
Wsparcie Polonii
Od roku 2013, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz polskich placówek dyplomatycznych (ambasad, konsulatów, instytutów kultury), organizuję wystawy fotograficzne ukazujące piękno Polskioraz szeregu krajów świata.
W czasie dwóch lat pracy w Szwajcarii miałem możliwość poznania losu emigranta oraz zrozumienia potrzeby relacji z innymi Polakami przebywającymi na obczyźnie, potrzebę wzajemnego wsparcia i kontaktu z polskimi placówkami dyplomatycznymi.
W 2016 roku zorganizowałem w Polsce obóz w formie warsztatów dla młodzieży polonijnej. Podczas tego doświadczenia, bezpośrednio mogłem się przekonać jak ważny jest kontakt młodzieży z miejscami, z których pochodzą ich przodkowie, jak istotny jest ich związek z Ojczyzną.
Warsztaty fotograficzne, obóz dla Polonii „Duchowe okno na kraj. Ojczyzna obrazem i piórem poznana”. Polska, Supraśl 2016 rok
Wernisaż wystawy „Kolory Prawosławia. Polska”.Rosja, Petersburg 2017 rok.
Hobby
Fotografia to jedna z moich pasji. Jestem pomysłodawcą i współtwórcą międzynarodowego portalu OrthPhoto oraz członkiem redakcji portalu edukacyjnego Szeroki Kadr. Cieszę się, że mogę łączyć przyjemne z pożytecznym. Fotografia pozwala mi spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy, obserwować ludzi, ich zachowania i to, jak wygląda nasze społeczeństwo. W ramach tej działalności, dwukrotnie zdobyłem pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym o tematyce religijnej organizowanym przez Towarzystwo Fotograficzne Beocin z Serbii (2014 i 2017 rok).
Lubię także podróżowaćodwiedziłem ponad 30 krajów 5 kontynentów, wiele z nich – kilkakrotnie, nawiązując tam znajomości i więzi, a często też przyjaźnie. Od 12. roku życia gram w tenisa, lubię też sporty zespołowe (koszykówka, siatkówka) – uważam, że to dobra szkoła życia i hartu ducha oraz wspaniałe „naturalne laboratorium” umiejętności pracy w zespole.
Etiopia, Lalibela
Nocna liturgia w monasterze w św. Onufrego w Jabłecznej
Gruzja, Tbilisi
Szwajcaria, Genewa
Resocjalizacja poprzez ikonografię
Skit Śww. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach na Podlasiu