Program
Poniżej prezentuję obszary mojej działalności
Wsparcie organizacji pozarządowych i aktywizacja młodzieży
Od 31 lat aktywnie działam w organizacjach pozarządowych. Wiem czym żyją na co dzień i z jakimi problemami się borykają. Szczególnie bliskie są mi niewielkie organizacje i wspólnoty lokalne oparte na pracy wolontariuszy i entuzjastów.
-
W ramach mojej aktywności poselskiej, będę szukał rozwiązań wspierających:
- poszukiwanie, szkolenie i wsparcie liderów organizacji pozarządowych;
- wsparcie networkingu i wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami o podobnym profilu działalności, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym;
- łatwiejszy dostęp do mikro grantów na rzecz grup nieformalnych i małych organizacji (dbając o uproszczone formy pozyskiwania i rozliczania dotacji);
- zwiększenie transparentność w konkursach organizowanych przez instytucje rządowe;
- zwiększenie wsparcia na etapie pisania wniosków (dostęp do ekspertów, spotkania informacyjne i szkoleniowe).
Mniejszości wyznaniowe i narodowe
Jako prawosławny obywatel Polski z dziada pradziada, jestem wyczulony na delikatne kwestie tożsamościowe. Owa wrażliwość i uważność pozwala mi lepiej rozumieć drugiego człowieka, niezależnie od tego kim jest, skąd pochodzi, jakim językiem mówi, czy w jakiej świątyni się modli. Jako aktywny chrześcijanin uważam, że pomoc bliźniemu to mój obowiązek, ale też ogromna przyjemność. Chciałbym się zaangażować w pracę komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W mojej ocenie, ważnym tematem wymagającym wytężonej pracy jest imigracja zarobkowa do Polski naszych wschodnich sąsiadów: uważam, że jako gospodarze, powinniśmy przyjmować ich tak jak sami byśmy chcieli być przyjmowani za granicą. Jest to szczególnie ważne w każdym miejscu naszego kraju, które z perspektywy potrzebujących przybyszy, są wizytówką naszej Ojczyzny na zewnątrz, która już dziś jest wielokulturowa, a proces ten w najbliższych latach będzie się pogłębiał. Rozwiązaniu problemów w tym obszarze pomoże mi doświadczenie, które nabyłem pracując w Światowej Radzie Kościołów, największej organizacji ekumenicznej na świecie.
Działalność charytatywna i pomoc uchodźcom
Od ponad roku jestem zaangażowny w pracę z ELEOS Polska, głównie przy wsparciu projektów realizowanych na rzecz uchodźców z Ukrainy. Pracując dla międzynarodowej prawosławnej organizacji humanitarnej IOCC (International Orthodox Christian Charities) miałem realny wpływ, nie tylko na realizację projektów dla uchodźców, ale także na zmianę struktury organizacyjnej i wizerunku Eleos Polska. Z dumą mogę powiedzieć, że wspólnie dprowadziliśmy, że jest ona gotowa do współpracy z największymi międzynarodwymi partnerami takimi jak UNHCR, Unicef czy Czerwony Krzyż. Aktualnie wspólnie tworzymy Centrum Wolontariatu, do współpracy z którym serdecznie Was zapraszam!
Ekologia
Ostatnie wydarzenia pokazują, jak ważny dla naszego życia i przetrwania jest szacunek wobec Ziemi i natury. To od naszych codziennych zachowań, i nawykowych działań zależy stan środowiska naturalnego – od nas zależy przyszły świat, jaki pozostawimy naszym dzieciom i wnukom. Postawę dobrego chrześcijanina rozumiem w ten sposób, że nie jest to czynienie sobie Ziemi poddanej, ale przede wszystkim poszanowanie Bożego Stworzenia, którego częścią jest nasza planeta. We wschodnim Chrześcijaństwie – prawosławiu od 30 lat ustanowiony jest dzień modlitw o środowisko naturalne; jest w nim także obecna teologia ekologii. Najważniejsze postulaty, jakie z tego wypływają, to: ograniczenie niczym niepohamowanej konsumpcji, zaprzestanie traktowania Ziemi wyłącznie jako rezerwuaru dóbr, czy postawa szacunku względem roślin i zwierząt. W swoim codziennym życiu staram się przestrzegać tych zasad. W działalności parlamentarnej na pewno będę ich orędownikiem. Wszelkie inicjatywy z zakresu tak rozumianej działalności ekologicznej, będą mogły liczyć na moje poparcie i zaangażowanie.
Edukacja, kultura, sport, nowe technologie, IT
Tylko wykształcony i inteligentny naród jest wstanie rozwijać się i konkurować z innymi na rynku pracy w globalnym świecie. Według mnie, rozwój edukacji zawodowej w kierunku kształcenia młodzieży w nowych zawodach – dostosowanych do potrzeb aktualnie obecnych na rynku, to właściwy kierunek, którym należy podążać. Już na poziomie technikum (czy szkół zawodowych) powinniśmy kształcić młodzież na programistów i specjalistów branży IT, ponieważ są to zawody przyszłości. Uważam, że naszym obowiązkiem jest stale dbać o to, by polski przemysł był nowoczesny i konkurencyjny, dlatego powinniśmy wspierać innowacyjne technologie oraz rodzimych konstruktorów i wynalazców. Osobiście aktywnie uprawiam sport (koszykówka, tenis) i widzę jak pozytywnie wpływa on na moje samopoczucie i zdrowie. Wspieranie działań inspirujących Polaków do aktywności fizycznej to również dbanie o odciążenie służby zdrowia. Jako parlamentarzysta, chętnie poświęcę uwagę takim inicjatywom. Od ponad 20 lat realizuję projekty kulturalne o lokalnym i międzynarodowym zasięgu. Wiem jak działają i z jakimi problemami borykają się ludzie, którzy sercem i duszą angażują się w działalność kulturalną w naszym kraju. Dzięki ich ofiarności, dzieci i młodzież mogą się rozwijać i zdobywać szlify potrzebne w dorosłym życiu. To właśnie te osoby są naszymi najlepszymi ambasadorami w świecie. Moim zadaniem w Sejmie będzie wspieranie najciekawszych inicjatyw, szczególnie tych mniej zinstytucjonalizowanych i nie nastawionych na zysk. Takim podmiotom będę pomagać w zdobyciu funduszy, wspierać w działaniu i znajdowaniu nowych odbiorców.
Polonia i współpraca zagraniczna
Realizując projekty dla Polonii zrozumiałem jak ważne jest budowanie więzi z krajem. Szczególnie ważne jest to w wypadku dzieci i młodzieży. Uczestnictwo w obozie, spotkanie osób podobnych do siebie (o podobniej historii, pochodzeniu) sprawia, że bardzo często rodzi się w nich miłość do ziemi swych przodków i chęć powrotu. Osobiście, dwa lata pracując w Szwajcarii, poznałem życie w obcym kraju i doskonale rozumiem co znaczy potrzeba bycia blisko osób, które mają podobne doświadczenia i postrzeganie świata. Wiem też jak ważne jest wsparcie powrotu rodaków do Ojczyzny oraz jak istotne jest wzmacnianie aktywności nieformalnych wspólnot na obczyźnie. Według mnie, Polonia powinna być jak najczęściej angażowana w inicjatywy, w których mogłaby pełnić rolę nieformalnych ambasadorów Polski. Uważam, że bardzo ważne jest budowanie dobrych i zrównoważonych relacji z krajami Unii Europejskiej, jak również kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie. Realizacja tych idei może się urzeczywistniać za pomocą działań kulturalnych, czy projektów współpracy młodzieżowej, podejmowanych przez polskie palcówki dyplomatyczne. Dzięki realizacji działań w obszarze kultury i fotografii w 17 krajach świata, poznałem specyfikę pracy tychże instytucji. Moja praca w polskim Sejmie może znacząco się przyczynić do poprawy dwustronnych relacji z wieloma krajami, np. Europy Południowej, krajami Partnerstwa Wschodniego czy Grupy Wyszehradzkiej.